Top menu

Projekt SLD przepadł - posłowie milczą

W dniu 7.03.2013 r. na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji został odrzucony 

rekomendowany przez klub SLD – Poselski projekt ustawy o zmianie Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Za odrzuceniem projektu było 19 posłów (PO, PiS i PSL), przeciw odrzuceniu – 6 (SLD i RP).

Projekt Ustawy

1112.pdf 987,63 kB

Relacja z posiedzenia Komisji

Maila o treści poniżej wysłałem do Pań Posłanek i Panów Posłów którzy podpisali się pod projektem ustawy, o zmianie - ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych

Szanowne Posłanki, Szanowni Posłowie                                                                   Warszawa, 9.03.2013 r.

Romuald Ajchler, Leszek Aleksandrzak, Marek Balt, Anna Bańkowska, Jacek Czerniak, Tomasz Garbowski, Dariusz Joński, Ryszard Kalisz, Tomasz Kamiński, Krystyna Łybacka, Zbigniew Matuszczak, Grzegorz Napieralski, Cezary Olejniczak, Artur Ostrowski, Stanisława Prządka, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Tadeusz Tomaszewski, Jerzy Wenderlich, Bogusław Wontor, Stanisław Wziątek, Zbyszek Zaborowski, Ryszard Zbrzyzny.

W dniu 19 czerwca 2012 r. skierowaliście pismo (druk 1112) do Pani Ewy Kopacz Marszałek Sejmu VII Kadencji – projekt ustawy – o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Po jego przeanalizowaniu jak i po rozmowach z firmami pogrzebowymi jak i zarządcami i administratorami z większości cmentarzy leżących w Waszych okręgach wyborczych mam kilka pytań;

  1. Które z Pań lub Panów Posłów rozmawiało z osobami bezpośrednio zajmującymi się administrowaniem lub zarządzaniem cmentarzem (nie mam tu na myśli prezesów lub dyrektorów) ?
  2. Które z Pań lub Panów Posłów spotkało się z osobami bezpośrednio zajmującymi się administrowaniem lub zarządzaniem cmentarzem?
  3. Które z Pań lub Panów Posłów spotkało się z osobami prowadzącymi zakłady pogrzebowe?
  4. Które z Pań lub Panów Posłów widziało w Polsce krematorium od środka i czy wiecie ile ich jest?
  5. Czy wszechwiedzę na tematy cmentarnictwa otrzymuje się automatycznie z otrzymaniem mandatu poselskiego?

Według mnie jak i osób zajmujących się cmentarnictwem projekt był skazany od samego początku na niepowodzenie, zawierał hasła populistyczne.

(Populizm  - współcześnie tym terminem najczęściej określa się zachowanie polityczne polegające na głoszeniu tych poglądów, które są aktualnie najbardziej popularne w danej grupie społecznej, w celu łatwego zdobycia popularności, bez analizowania sensu tych poglądów oraz zastanawiania się nad realnymi możliwościami i rzeczywistymi skutkami wprowadzenia głoszonych poglądów w czyn)

Nie zajęliście się sprawami naprawdę ważnymi, nie pokusiliście się aby dowiedzieć się co tak naprawdę trzeba zmienić – dlatego projekt przepadł.

Ponadto, na stronie sejmowej obejrzałem i wysłuchałem posła sprawozdawcy w trakcie posiedzenia  komisji w dniu 7 marca br. i tak mi się zdaje iż pan poseł sprawozdawca zapomniał że, już kilka lat temu podpisaliśmy konkordat i jak czytamy w: Kodeksie Prawa Kanonicznego - Kan. 1242  - W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele. 
Także panie pośle coś tu nie gra.

Na tym bym zakończył – nie wiem czy ktokolwiek z Pań lub Panów Posłów odpowie mi na moje pytania. W każdym bądź razie list ten umieszczę na swojej stronie internetowej, jak też odpowiedzi jeżeli je otrzymam.

Jeżeli chcielibyście tak naprawdę poznać co boli zarządców i administratorów cmentarzy, zapraszam do wzięcia udziału w VIII Konferencji Zarządców i Administratorów Cmentarzy która odbędzie się w dniach 17-19.04 2013r w Hotelu OSSA leżącym w pobliżu Rawy Mazowieckiej.

Pozdrawiam
Krzysztof Wolicki 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Jak tylko otrzymam jakąkolwiek odpowiedź umieszczę poniżej

Treść odpowiedzi pana posła Marka Balta - jaką otrzymałem dnia 11.03.2013 r o godz. 8.46

Odpowiedź na Państwa pytania brzmi : ja. Zrobiłem to w swoim mieście Częstochowa. Państwa agresywny ton pytań sugeruje, że kompletnie uważacie posłów za tępych, leniwych i nie przygotowanych do funkcji osobników. Państwa pytania nas obrażają!!! Jeśli taki był ich cel to nie mamy o czym więcej rozmawiać. Projekt nie był by skazany na przegraną gdyby posłowie PO, PiS i PSL wogóle się z nim zapoznali! Posłowie tych klubów wogóle nie czytali tego projektu nowelizacji o czym z rozbrajającą szczerością mówili w kuluarach, a głosowali zgodnie z opinią kościoła katolickiego. Świadczy o tym kompletny brak dyskusji na komisji i brak merytorycznej dyskusji! 

Marek Balt

Taką odpowiedź wysłałem do Pana Posła w dniu 11.03.2013 r. o godz. 19.19

Szanowny Panie

Po przeczytaniu pańskiej odpowiedzi, muszę stwierdzić – faktycznie z Panem to ja nie mam o czym rozmawiać.

Ponadto pytania zostały postawione przez jedną osobę, czyli mnie a Pan zwraca się do mnie w trzeciej osobie. Tak dla przypomnienia czasy kiedy była PZPR i zwracano się w trzeciej osobie już dawno minęły.

Myli się Pan stwierdzając, że pytania stawiane przeze mnie są w tonie agresywnym i sugerują że uważam posłów za tępych, leniwych i nie przygotowanych do funkcji osobników – do dziś tak nie uważałem ale pora chyba zweryfikować swe poglądy.

Stwierdzenie Pańskie „Państwa pytania nas obrażają!!!”  wątpię czy ktokolwiek dał Panu upoważnienie do wypowiadanie się w jego imieniu.

Chciałbym Panu przypomnieć bo już chyba Pan zapomniał kto tu dla kogo jest. To zdaje mi się Pan jako Poseł pełni rolę służebną wobec wyborców czyli  też i mnie a nie odwrotnie, niech Pan o tym nie zapomina.

Pozdrawiam
Krzysztof Wolicki 

Taki tekst otrzymałem od Pana Posła Balta w dniu 11.03.2013 r. o godz. 23.02

Służebną tak ale pan myli posła z pokojówką i to jest Pana problem którego Pan nie czuje.

Tu już Pan Poseł zapomniał o formach grzecznościowych na początku, np; Szanowny Panie, Drogi Wyborco, Panie Krzysztofie no i oczywiście już się nie podpisał bo i po co? Mail wysłany i adresu Pana Posła. O ile poprzedniego maila rozesłał do wszystkich Pań i Panów Posłów tak ten już został przesłany do mnie.

Na tym kończę kontakt mailowy z Panem Posłem - jak czytacie z wiadomych względów.

Krzysztof

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

16.03.2013 nikt z pozostałych do których wysłałem meila poza posłem Baltem nie raczył odpowiedzieć, może są na urlopach, może pocztę sprawdzają co np. dwa tygodnie, może zastanawiają się nad odpowiedzią a może po prostu uważają że wyborca jest im tylko potrzebny w dniu wyborów. Poczekam. W dniach 20-22 marca jest posiedzenie Sejmu - może doczekam się odpowiedzi od pozostałych.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

W dniu 13 marca wysłałem maila do posła Leszka Millera. Do dziś 29 marca nie otrzymałam odpowiedzi, albo pan poseł nie przegląda poczty elektronicznej (więc po co ją ma?) albo przegląda i zajmuje się tylko sprawami które przynoszą mu realny i szybki rozgłos. Szary wyborca jak widać jest potrzebny aby na niego zagłosował - szkoda !

Poniżej treść maila;

Szanowny Panie Pośle!

Mam uprzejme pytanie, czy jest jakakolwiek możliwość spotkanie się z Panem i porozmawiania.

Od 2009 roku zajmuję się szkoleniami dla branży cmentarno-pogrzebowej a głównie dla zarządców i administratorów cmentarzy. Z zainteresowaniem patrzyliśmy co wyjdzie z projektu zmiany ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Projekt według mnie jak i osób zajmujących się cmentarnictwem był skazany na porażkę, przede wszystkim dlatego że zajmował się sprawami drugoplanowymi a nie istotnymi. Podejrzewam że projekt powstał na zasadzie – bo tak mi się wydaje że będzie dobrze, bez dogłębnego zapoznania się z problemem.

Prawdą jest że Ustawa o Cmentarzach i Chowaniu Zmarłych z 1959r. (z późniejszymi zmianami). Pochodzi z czasów dość odległych, a zważywszy na zmianę ustroju - z całkiem innej epoki." I prawdą jest że trzeba ją zmienić a nie nanosić kolejne kosmetyczne zmiany.

Po odrzuceniu w dniu 7.03.2013 r projektu zmian, napisałem maila do posła sprawozdawcy pana Balta jak i do Pań i Panów Posłów. Odpowiedź dostałem tylko od posła sprawozdawcy. Całą korespondencję zamieściłem na swojej stronie internetowej http://krzysztof.waw.pl/index.php/pl/Aktualnosci/Projekt-SLD-przepadl

Co prawda nigdy do żadnej partii nie należałem ale zawsze były mi bliskie lewicowe poglądy, może inaczej wyobrażałem sobie rolę posła, ale na pewno nie myślałem że osoba reprezentująca między innymi mnie może być taka zadufana w sobie i wszechwiedząca.

Inni posłowie podpisani pod projektem zmiany ustawy, albo z uwagi na chwilowy brak czasu albo niechęć do wyborcy – szarego obywatela nie odpowiedzieli na mojego maila.

Szanowny Panie Przewodniczący, jeżeli członek SLD, Poseł na Sejm RP na zadawane w dobrej wierze pytania będzie odpowiadał „Państwa agresywny ton pytań sugeruje, że kompletnie uważacie posłów za tępych, leniwych i nie przygotowanych do funkcji osobników. Państwa pytania nas obrażają!!! Jeśli taki był ich cel to nie mamy o czym więcej rozmawiać.”

To z przykrością też i dla mnie muszę stwierdzić że daleko nie zajedziecie.

Na sercu leży mi stworzenie naprawdę dobrej Ustawy która kompleksowo zajęłaby się całością spraw związanych z usługami cmentarno-pogrzebowymi.

Jeżeli uzna Pan za możliwe spotkanie się ze mną i porozmawianie o sprawach o których pisałem, będę Panu zobowiązany.

Jednocześnie zapraszam Pana do wzięcia udziału w VIII Konferencji Zarządców i Administratorów Cmentarzy która odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia 2013 r. w Hotelu OSSA pod Rawą Mazowiecką

Pozdrawiam

Krzysztof Wolicki