Top menu

Polska branża pogrzebowa na targach Tanexpo 2012 w Bolonii

Tegoroczna edycja targów Tanexpo  w Bolonii zgromadziła 200 wystawców z 20 krajów. Swoje stoiska prezentowali na powierzchni 23 000 m2. 

               Wystawa rozpoczęła się uroczyście 23 marca o godzinie 10.00. Na otwarcie zaproszono m.in. Prezesów izb branży pogrzebowej z wielu krajów Europy . Wśród nich był oczywiście Witold Skrzydlewski – Prezes Polskiej Izby Pogrzebowej, a także Renato Miazzolo  (President of FE.N.I.o.F. - Italia Funeral Directors National Association), Giuseppe Bellachioma (President of Feler.Co. F..It. - Italia Federation of Funeral Sektor), Dirk Van Vuure (Secretary- Treasurer FIAT-IFTA), Jisheng Wang (Vice President of China Funeral Association), a także Mrs. Kylliki Forsius (President of the Finnish Association of funeral Services).

  Na uroczystość zostali zaproszeni także organizatorzy targów branży pogrzebowej. Obok Targów Kielce – organizatorów Necroexpo znaleźli się także organizatorzy wystaw pogrzebowych z Hongkongu, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, USA czy Meksyku. A zatem w jednym miejscu obok Prezesów największych Izb na świecie znaleźli się także organizatorzy najważniejszych targów pogrzebowych.

               Plusem wystawy było to, że konkretne firmy rozlokowane były w podobnych miejscach jak w poprzedniej edycji, a to moim zdaniem dosyć praktyczne rozwiązanie. Zarówno wystawcy, jak i ich goście od kilku lat przyzwyczaili się do zajmowanego miejsca w pawilonie.

               Prezes PIP miał okazję porozmawiać m.in. z przedstawicielem FIAT IFTA oraz Prezesem China Funeral Association, który potwierdził udział w targach Necroexpo w Kielcach 2013 - 12 delegatów – przedstawicieli tamtejszej branży.

               Istotnym punktem programu były wizyty Vipów na stoiskach wystawców. Pod przewodnictwem Nino Leanza (President of Tanexpo) i Mateo Lapore - Asesor to International Relationship of the Bologna municipality, Duccio Campagnoli (Bologna Ferie President) oraz Giovani Giuliani - Managing Director of Bologna Fiere delegacja zwiedziła stoisko firmy Pilato gdzie prezentowane były 2 karawany: jeden przeznaczony dla firmy H.Skrzydlewska, drugi dla Zakładu Pogrzebowego Pana Marka Gujskiego.

               Rekord zwiedzających z poprzedniego roku został pobity.Targi zwiedziło 17.000 gości z 54 krajów. Część z nich gościła na Polskim Stoisku Narodowym reprezentowanym przez Polską Izbę Pogrzebową, firmy Prima - Tech i Graverline oraz Targi Kielce . Przez 3 dni ruch na stoisku był dosyć duży, na co dowodem była konieczność zaangażowania aż 3 tłumaczy polsko- włoskich. Przez 8 godzin dziennie prowadzono rozmowy i prezentowano oferty i produkty, które okazały się bardzo atrakcyjne nie tylko dla włoskich odbiorców.

 O wywiad poprosiłem Pana Jerzego Rott, współwłaściciela firmy Prima-Tech S.C.  z Poczesnej k/Czestochowy oraz największego polskiego portalu z akcesoriami funeralnymi - www.funeralne.com .  Prima-Tech S.C. jest producentem między innymi noszy, wózków pod trumny, stojaków na wieńce, katafalków, itp.

 Czy tylko włoscy przedstawiciele byli odbiorcami oferty prezentowanej na targach?
 
 - Głównym odbiorcą i naszym klientem byli włosi, ale pojawili się także grecy, niemcy, rosjanie, francuzi, węgrzy, serbowie a nawet brazylijczycy.
 
 Jak ocenia Pan Włochy jako rynek zbytu dla swojej oferty?
 
 - Na targach prezentowaliśmy głównie wózki, nosze i katafalki, które cieszyły się bardzo dużą popularnością. Myślę, że na tym rynku oferowaliśmy bardzo konkurencyjny produkt wysokiej  klasy po niewysokiej cenie w porównaniu do podobnych ofert prezentowanych na targach.
 
 Czy po doświadczeniu tegorocznym będzie Pan uwzględniał w planach wystawienniczych swojej firmy udział w Tanexpo za 2 lata?
 
 - Oczywiście, już dwukrotnie  wystawialiśmy się w Bolonii na Polskim Stoisku Organizowanym przez Targi Kielce i PIP.
 

 Następnie o zdanie na temat targów zapytałem Pana Tadeusza Moczarskiego – właściciela firmy Graverline z Częstochowy.

Co oferował Pan gościom targów Tanexpo w Bolonii?

- Urządzenia do wykonywania aluminiowych tabliczek na krzyże, trumny i urny oparte na technologii druku sublimacyjnego.

Czy był to produkt konkurencyjny  i unikatowy do oferty prezentowanej przez inne firmy?

- Był to jedyny taki system. Cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, przede wszystkim z uwagi na precyzje wykonania.

  Jest on oparty na autorskim specjalistycznym programie graficznym AutoData - w tym przypadku w języku włoskim.Włosi byli zachwyceni prostotą i szybkością działania. Do tej pory wykonywali  tabliczki, które oznaczali różnymi sposobami wykorzystując różne urządzenia ( zwykłe drukarki drukujące na folii, grawerki ) i różne oprogramowania co nie jest  zawsze szybkie i  łatwe.

Jak Pan Ocenia swój udział w tegorocznej edycji? Jakie efekty przyniosły Targi?

W skali do10 punktów  na 20.  Nie spodziewałem się tak dużego zainteresowania również wśród klientów innych państw  Europy i Świata. Wśród klientów mojej firmy znalazł się nawet przedstawiciel branży pogrzebowej z Afryki -  Kongo.

Czy w następnej edycji targów TANEXPO będzie Pan ponownie brał udział na stoisku Polskim organizowanym przez Targi Kielce i PIP?

Oczywiście, że tak - to bardzo udana impreza. Oprócz przyziemnych korzyści można spotkać wielu ciekawych ludzi i wiele się nauczyć.

  Jako organizator Polskiego Stoiska Narodowego , który współpracując z Targami Tanexpo i Polską Izbą Pogrzebową  organizuje wystąpienia polskich firm na targach w Bolonii zapraszam już teraz do udziału w następnej edycji w roku 2014. Ale również na targi Necroexpo,  które wcześniej, bo już w połowie 2013 roku odbędą się w Targach Kielce.

Marcin Musiał 
Menedżer Targów Necroexpo w Kielcach