Top menu

Cmentarz Zachodni w Arhus (Dania)

W dniach 3-5 sierpnia 2012 r. na zaproszenie jednej z firm z Danii przebywałem wraz córką Magdą która służyła mi za tłumacza w mieście Arhus leżącym w środkowej Jutlandii. 

Jednym z punktów programu było odwiedzenie cmentarza, wybór padł na Zachodni cmentarz Komunalny przy zbiegu ulic Viborgvej i Vestre Ringgade. Został założony  w 1927 roku i początkowo zajmowała powierzchnię 5 ha, w chwili obecnej jest to  16,9 ha. Trzeba dodać że w założeniach planistycznych cmentarz miał docelowo zajmować  2-3 krotnie większą niż w chwili obecnej ale zmiana obyczajów pogrzebowych na pochówki urnowe drastycznie zmniejszyła zapotrzebowanie na zwiększanie powierzchni cmentarza. Na terenie znajduje się krematorium. W chwili obecnej ilość pochówków urnowych wynosi ponad 92%.

Na cmentarzu można zobaczyć wiele drzew i krzewów, które są obsadzone w parkach i ogrodach. Tradycyjnie, wiele roślin zimozielonych, takich jak cyprysu, tuja i cis, ale istnieje również wiele drzew liściastych.

Jest to całkowicie inny cmentarz niż spotykane w Polsce, nasi administratorzy i zarządcy byliby myślę za wprowadzeniem takiego modelu cmentarza, gdzie nie ma sztucznych kwiatów, szkła, lampek i lampeczek.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć które tym razem są autorstwa mojej córki Magdy .